Posvećena je pjesniku Jovanu Dučiću, te po njegovoj želji, koju je iskazao u testamentu, sagrađen je hram Presvete Bogorodice na brdu Crkvina iznad Trebinja, u kome je Dučić sahranjen.
Osim hrama, koji je vjerna kopija manastira Gračanica na Kosovu i Metohiji – mnogi ga zato i zovu Hercegovačka Gračanica – u sklopu kompleksa su i zvonik, galerija ikona, parohijski dom, amfiteatar, česma, crkvena knjižara, muzej i ljetna bašta. Hram se može vidjeti sa svake tačke u Trebinju i to je najljepša sakralna građevina u cijeloj Hercegovini. Pjesnikova želja je bila da bude sahranjen u Trebinju, tako da su njegovi posmrtni ostaci preneseni iz Amerike u Hercegovačku Gračanicu u oktobru 2000. godine.
Ne treba se čuditi zašto je osmanski sultan bio impresioniran ljepotom ovog mjesta i naručio da se tu izgradi Tekija. Potiče iz 16. st. i izgrađena je za potrebe derviškog reda, a danas je jedan od najmističnijih mjesta u cijeloj Bosni i Hercegovini.
Tekije je otvorena za posjetitelje tokom cijele godine i služi hladna pića, čaj i turske kafe u prekrasnom vrtu s pogledom na izvor rijeke.
Ovo područje karakterizira raznolikost nadzemnih i podzemnih voda.Izvor rijeke Bune je jedan od najvećih i najljepših u Europi. To je najbolji primjer podzemne kraške rijeke.
Regija je također poznata po raznolikosti svoje flore i velikom broju endemskih vrsta. Na nižim nadmorskim visinama je mnogo zimzelenih i listopadnih drveća, dok je na višim nadmorskim visinama u brdima nalaze rijetke šume.
U srednjem vijeku, iznad Ljubuškog, na vrhu Buturovice podignuta je tvrđava koja se obićno pripisuje Hercegu Stjepanu, premda je starija od njega, a u pisanim se izvorima Ljubuški prvi put spominje 21. veljače 1444. pod nazivom Lubussa.
Nešto prije 1477. grad je pao u turske ruke i postaje pogranična tvrđava s jakom posadom. Turci su tvrđavu preuredili u vojnu nastambu, sa svim pratećim objektima. Nakon 1835. ljubuška tvrđava gubi svoju obrambenu i stratešku ulogu.
Ova tvrđava imala je žitnicu, vodospremnik, zatvor, zapovjednikov stan te u blizini nastambe za vojnu posadu. Grad su u 17. stoljeću popravljali dubrovački majstori. Početkom 19. stoljeća grad je izgubio vojni značaj i ubrzo počeo propadati. Ova tvrđava danas predstavlja jednu od najvećih turističkih atrakcija na području općine Ljubuški i cijele Hercegovine.
Manastir Tvrdoš potječe od IV.-VI.stoljeća, izgrađen je na temeljima stare crkve, više puta je rušen i obnavljan. U manastiru se nalaze freske dubrovačkog slikara Vicka Lovrova i monaha Marka Stefanova -Trebinjca.
U prvoj polovici XVI. stoljeća manastir je bio najveći skriptorij slavenskog juga, a istovremeno i kulturno i duhovno središte šireg područja.
Ovaj pravoslavni manastir je izgrađen 1566. godine i jedan je od najznačajnijih pravoslavnih manastira Hercegovine iz 16. stoljeća, a posvećen je Blagovještenju Presvete Bogorodice. Nalazi se južno od Mostara na putu Mostar - Čapljina.
Manastir je moguće posjetiti uz najavu.
U neposrednoj blizini Čapljine smješteno je Mogorjelo. To je bila rimska Villa rustica.
Taj spomenik spada među najljepša zdanja kasne antičke arhitekture u našem kraju. Predmeti nađeni u Mogorjelu potječu iz IV. stoljeća. Sama Villa svojim bogatstvom, ljepotom i osebujnošću arhitekture predstavlja oazu vrednota i ljepote, okruženu bogatom mediteranskom vegetacijom.
U dolini Neretve, glavno uporište u obrani od Turaka bilo je u Počitelju. Ovu tvrđavu je sagradio kralj Tvrtko godine 1383., i imala je stratešku ulogu u kontroliranju puta do mora dolinom rijeke Neretve. Danas, povijesni gradić Počitelj, izgrađen ispod tvrđave, ima orijentalni izgled i kao takav je potpuno u funkciji turizma i kulturnih priredbi.
Ovo jedinstveno naselje uvršteno je na UNESCO-vu listu.
Iako se grad prvi put spominje u pisanim dokumentima 1444. godine, pretpostavlja se da ga je dao izgraditi bosanski kralj Tvrtko 1383. godine. Ovaj srednjovjekovni gradić imao je mediteranski izgled, ali je nakon turskog osvajanja orijentalno preoblikovan. Mješavina ova dva graditeljska stila daje Počitelju posebnu dimenziju.
Izuzev izvanredne orijentalne arhitekture i osmanlijskog „štiha“, Počitelj je zanimljiv i poznat kao domaćin likovnoj koloniji sa najdužom tradicijom u jugoistočnoj Evropi.
Radimlja je napoznatiji lokalitet stećaka - srednjovjekovnih nadgrobnih spomenika u Hercegovini .Na tom lokalitetu se nalazi 133 stećka različitih oblika i dimenzija.
Svakodnevno je dostupan za razgledavanje.
Stari grad u Mostaru je zanimljiv po svojim uskim uličicama punim života. U njemu se nalazi mnoštvo ugostiteljskih objekata i obrta s tradicionalnom ponudom, a dragulj grada je Stari Most.
Simbol grada Mostara, Stari most je izgrađen davne 1566. godine. To je jednolučna građevina koja spaja lijevu i desnu obalu rijeke Neretve.
Raspon luka je 28,7 m a visina 21m od ljetne razine rijeke. S njega se održavaju visinski skokovi u srpnju mjesecu svake godine. Upisan je na popis svjetske baštine UNESCO-a 2005. godine. Dolaskom na Stari most uživat će te u nezaboravnom pogledu na rijeku Neretvu i starine koje vas okružuju.
U Mostaru se također nalazi mnoštvo kulturno-povijesnih i vjerskih objekata kao što je Kriva ćuprija, Karađozbegova džamija, Turbe, Hamam, gradsko kupatilo, stara pravoslavna crkva, sinagoga itd.
Srednjevjekovno zdanje - Stjepan grad,nastalo na kasnoantičkoj utvrdi ponad Blagaja je bio jedan od najvažnijih gradova u zemlji Kosača. Ovaj hercegov grad je zapravo bio gradska palača, opasana tvrdim bedemima s nazubljenim vrhovima koja su i danas vidljiva.
U njemu je stolovao Stjepan Vukšić Kosača pa je zbog toga i dobio ime Stjepan grad. Ovaj grad je bio okosnica političkih i vojnih turbulencija hercegove zemlje sve do 1473. godine kada ga je osvojila turska vojska te je postao sjedište i rezidencija kadije.
Međugorje je trenutno jedno od najvećih marijanskih svetišta u svijetu. Ukazanjem blažene djevice Marije 24.06.1981. godine ovo mjesto je postalo odredište hodočasnika sa svih strana svijeta. Osnovna poruka Međugorja je mir.
Svaki hodočasnik redovito posjeti Župnu crkvu Sv. Jakova, Brdo ukazanja, Križevac, Vrt Sv. Franje i Canacolo. Najznačajniji događaji kroz godinu su: Godišnjica ukazanja, Festival mladih, proslava Velike Gospe, misa na Križevcu, proslava Uskrsa, Božića i Nove godine.